13.01.2014 14:16

Ako som prišla o byt

Domácnosť – Bezpečnosť a poistenie

 

Niektoré príbehy sú napísané akoby podľa jediného scenára. Menia sa iba postavy a konkrétna adresa bydliska, ale správanie protagonistov je takmer identické. Koľkokrát už odvysielali v televíznej spravodajskej relácii reportáž o ľuďoch, ktorí sa ocitli  na ulici, pretože si požičali sumu peňazí a pre neschopnosť splácať ju prišli o byt.

 

Občas sa však vyskytnú aj také prípady, keď subjekt, ktorý pôžičku poskytol, použil nekalé postupy a k bytu sa dostal vlastne podvodom. Často za niekoľko tisíc eur získajú nehnuteľnosť v stonásobne vyššej hodnote. Podobným machináciám by mali zabrániť nové zákonné opatrenia, podľa ktorých nemôže byť adekvátnym predmetom zálohy byt ako hodnota, ktorá niekoľkonásobne presahuje výšku požičanej sumy. No konkrétny prípad Bratislavčanky, ktorá sa do problému nedostala vôbec vlastnou vinou, by mal byť pre mnohých ponaučením a priam mementom, aby boli v súvislosti s nehnuteľnosťami viac obozretní. Vždy sa totiž nájdu chytráci, ktorí chcú bez veľkej námahy profitovať na úkor iných.

 

Idylka skončila drámou

Eva bývala v trojizbovom družstevnom byte 25 rokov. Najprv s celou rodinou, po rozvode s dvoma dospievajúcimi deťmi. Svoj malý panelákový hrad si postupne aj vďaka krajčírskej profesii zveľadila, všetky textilné dekorácie boli jej vlastná práca. Potom zažila jedného dňa obrovskú traumu. V priebehu pár hodín ju i deti deložovali. Eva stratila v jedinom dni domov a rozbila sa jej rodina. Nepripravená na podobnú situáciu, šokovaná sa len vďaka dobrých ľudí ocitla na ubytovni, ale syn musel ísť bývať k otcovi a dcéra k priateľovi.

 

Ako sa to všetko začalo

Problém si začal písať životopis už pri rozvode Evy s mužom. Nerozišli sa v dobrom, komunikácia sa komplikovala, až napokon zostalo bezpodielové vlastníctvo bytu nevysporiadané. A keď chcela byt ako všetci v ich dome o pár rokov odkúpiť, potrebovala jeho súhlas. Bývalý muž sa však zaťal a dal si podmienku – urobí tak jedine, ak svoje podiely prevedú na deti. No na bytovom družstve odmietli akceptovať neplnoletého syna ako spolumajiteľa a tak sa výhradnou vlastníčkou bytu stala napokon len dvadsaťročná dcéra. A to bol kameň úrazu, najväčšia chyba, aká sa mohla stať. Neskúsená dcéra, ktorá ako každé mladé dievča túžila po pekných veciach, a bola navyše dosť naivná, sa nechala od kolegyne nahovoriť na rozhodnutie, nad ktorým sa každému súdnemu človeku zastavuje rozum. Zobrala si pôžičku vo výške 80-tisíc korún (ešte situácia pre eurom) a podpísala nekorektnú dohodu a tým ortieľ nad celou rodinou, pretože podľa znenia zmluvy založila byt. Síce rodinný, ale podľa papierov jej vlastný, o čom známa veľmi dobre vedela a situáciu využila. Dievčina navyše všetko zatajila. A mame ani nepovedala, že nezaplatila dve splátky. To už bola v nemocnici, pretože po podozrivom páde, ku ktorému jej niekto asi pomohol, musela byť krátko po uzavretí zmluvy pre úraz hlavy hospitalizovaná. V takejto situácii sa riešia iné veci než finančné. A s tým podvodná spoločnosť rátala.

 

Kto podobné nezažil, nepochopí

O dva mesiace začali prichádzať výhražné listy o neplnení dlžoby a o pár dní už na dverách bytu visel oznam, že sa musia vysťahovať. Nepomohlo chodenie po úradoch ani žiadosť o predbežné opatrenie či prosby o pomoc na bytovom družstve. Aj pre neschopnosť, pasivitu a ignoranciu úradov a súdov došlo napokon na deň D. Predpoludním, keď bola Eva v práci, zazvonila pri dverách bytu žena v policajnej uniforme (asi len fiktívna policajtka) a vyzvala jej syna, aby otvoril. A keď tak z rešpektu a v obavách urobil, vtrhlo do bytu asi desať silných chlapov, ktorí najprv vymenili zámku na vchodových dverách a potom začali hádzať do igelitových vriec všetky ich veci. Kuchynský riad zmiešali s oblečením, posteľnú bielizeň s knihami a súpravami pohárov, mnohé predmety pritom znehodnotili. Čo bolo pripevnené, odmontovali a hodili k ostatným. Za dve hodiny boli všetky veci a nábytok rodiny na chodbe a šokovaná Eva sa tak aj so svojimi deťmi a hnuteľným, prevažne nenávratne zničeným, majetkom ocitla na ulici. V prvých dňoch pomohla rodina, pár susedov a kolegyňa, ktorá jej vybavila bývanie na ubytovni.

Nasledujúce týždne a mesiace prežila Eva ako v zlom sne. Nedokázala poriadne jesť ani spať, začali jej vypadávať vlasy, objavili sa problémy so štítnou žľazou a musela vyhľadať aj pomoc psychiatra.

 

Ešte sa nevzdala

Stresujúci zážitok, pri ktorom stratila strechu nad hlavou i rodinu a tým istotu a pocit bezpečia, sa podpísal na jej zdravie i psychiku. Napriek tomu sa Eva po čase pozviechala a začala o svoj majetok bojovať. Zatiaľ však bezvýsledne, pretože firma, ktorá to všetko spôsobila a podvodom sa dostala k ich bytu, využila medzery v zákone a mnohé veci si ešte vopred zariadila. Napríklad ku dňu deložovania mali všetci traja, Eva i jej deti, zmenenú adresu trvalého bydliska. Na doklade nebola uvedená ich ulica, ale iba Petržalka ako mestská časť Bratislavy. A na liste vlastníctva bytu figurovalo meno úplne cudzej ženy. Ďalší absurdný, ale účinný ťah, ktorý situáciu skomplikoval.

Eva sa v priebehu pár rokov z najhoršieho dostala. Býva naďalej na ubytovni, ale už si tam zvykla, našla si dokonca aj priateľa a s oboma deťmi je stále v kontakte. Nikto jej však už z pamäti nevymaže ten hrozný zážitok i nasledujúce mesiace plné traumy a fyzickej i duševnej bolesti. A najmä už nikto nenapraví krivdu, ktorá jej život od základov presmerovala a vlastne v ňom všetko podstatné úplne rozhádzala. Má však odkaz pre všetkých, ktorí sa stále na niečo ponosujú, nariekajú a nie sú so svojím životom spokojní. Ak sú zdraví a majú prácu i strechu nad hlavou, svoj domov, nemajú skutočný dôvod sa sťažovať.

 

Ako si ochrániť svoj nehnuteľný majetok?

Ak už si potrebujeme požičať nejakú sumu peňazí od nebankového subjektu, v prvom rade sa v podobnom právnom kontakte nevypláca dôverčivosť, ktorú poskytovateľ pôžičky môže zneužiť a podsunúť potom nekorektnú zmluvu, ktorou majiteľ založí pozemok alebo nehnuteľnosť omnoho vyššej hodnoty než je požičaná suma.

Vždy treba vedieť, čo podpisujeme. Ak si nie sme istí formuláciou, požiadajme radšej o profesionálnu radu právnika. Nesolventní klienti majú možnosť obrátiť sa na niektoré z centier bezplatnej právnej pomoci a nechať si vysvetliť zmluvné podmienky, prípadne posúdiť všetky dokumenty. Ak poskytovateľ pôžičky požaduje okamžité podpísanie a odmietne čakať, už to svedčí o veľmi podozrivom správaní. Pri korektných vzťahoch by mala mať každá strana vytvorené podmienky vrátane časových pre dôkladné preštudovanie zmluvy.

Ak dôjde k deložovaniu majiteľov z bytu, musí sa tak diať jedine na základe exekučného príkazu alebo notárskej zápisnice, inak ide o nezákonné konanie.

Za ochranu svojho majetku si zodpovedá každý sám, preto si treba kontrolovať pravidelne aktuálny stav cez kataster nehnuteľností. Nejednému podvodníkovi sa už podarilo získať pozemok, dom či byt na základe sfalšovaných dokladov bez toho, aby kontaktoval majiteľa. 

 

Miesto záveru

Domov, útočisko, pomyslená strecha nad hlavou, vlastný, ba najvlastnejší priestor, ktorý poznáme do najmenších detailov. Každý odretý roh na stene, odlúpnutú maľovku a koberec stokrát prešliapaný od dverí k oknu a naspäť. Zdalo by sa, že sa tieto tisíckrát ohmatané a opozerané reálie časom zunujú. V skutočnosti sú po zdraví a ľudskej blízkosti to najcennejšie, čo máme.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada