23.01.2018 19:49

Ako sa chrániť pred požiarom

Domácnosť – bezpečnosť a poistenie

 

Kto to neprežil, ten nepochopí. Iba ľudia, ktorým sa do života priplietol oheň a spôsobil obrovskú ujmu minimálne na majetku, by vedeli rozprávať. Každý však aj bez podobnej skúseností vie, že požiar je jednou z najväčších tragédií, ktorá môže rodinu postihnúť. Oplatí sa preto myslieť v predstihu a vytvoriť aj v domácom prostredí aspoň základné podmienky ochrany pred týmto nebezpečným živlom.

 

Presvedčivým mementom sú spravodajské reportáže z miest tragédie, ktorých sa, žiaľ, každý rok deje viac než dosť. K tragickým patria najmä prípady, keď zhorí celý dom a zahynú aj ľudia. Neraz je príčinou podcenenie stavu plynových spotrebičov alebo nepozornosť spojená so spadnutou horiacou cigaretou alebo prevrhnutou sviečkou. Mnohé požiare by sa v začiatku dali vlastne bez veľkých problémov uhasiť. Keby bol v domácnosti k dispozícii napríklad hasiaci prístroj.

 

Čo by v domácnosti nemalo chýbať

Prenosný hasiaci prístroj, ktorý môže byť plnený vodou alebo oxidom uhličitým, najpoužívanejší je však práškový. Ak máme väčší viacposchodový dom, potrebujeme niekoľko hasiacich prístrojov a nemali by sme zabudnúť ani na garáž či dielňu. Prístroj má byť uložený na prístupnom mieste v skrini či v komore a majú byť o tom informovaní všetci členovia domácnosti. Z času na čas treba skontrolovať, či manometer ukazuje potrebný tlak. Obchod ponúka rôzne veľkosti, pre domácnosť sa odporúča hasiaci prístroj s objemom náplne šesť kilogramov. 

Detektor dymu a plynu čiže požiarny hlásič si môžeme namontovať v spálni alebo v predsieni či v priestoroch, kde máme umiestnené plynové zariadenia. Táto pomôcka nám môže zachrániť život, pretože mnohé obete neboli pri požiari vôbec popálené, ale sa nadýchali jedovatých plynov ako vedľajšieho produktu ohňa.

 

Vhodné správanie je najlepšia prevencia požiaru

 • V rodinnom dome s vlastným kúrením treba venovať pravidelne pozornosť vykurovacím zariadeniam, kameňom úrazu býva zlý technický stav komína, najmä jeho nedostatočná izolácia alebo upchanie nečistotami.
 • Problémom môže byť aj používanie domáceho odpadu namiesto určeného paliva do kotlov, kachlí a kozubov.
 • Moderné plynové kotle sa môžu inštalovať aj v interiéri , ale ďalej od obytných priestorov.
 • V blízkosti plynových zariadení nemajú čo robiť horľavé materiály, ktoré sa môžu ľahko vznietiť z lietajúcich iskier.
 • Opravy na vykurovacích telesách či na elektrozvodoch zveríme odborníkovi, nerobíme ich sami, príčinou požiaru býva neraz skrat v elektrickej zásuvke a iskry v spojení s teplom môžu byť základom pre požiar. Dobrým zvykom je odpájať elektrické prístroje zo zásuvky v čase, keď ich nepoužívame.
 • Nebezpečná je neopatrnosť a nedbanlivosť najmä pri fajčení (obzvlášť v posteli, kde ľahko zaspíme a cigaretu nestihneme zahasiť) alebo pri zapaľovaní sviečok v interiéri. Hazardom je aj vyhadzovať cigaretový popol a odpadky do koša na papiere alebo ešte nevyhasnutý a nevychladnutý popol z pece, toho sa radšej zbavme až na druhý deň.
 • Pred deťmi treba všetky jednoduché zdroje ohňa, ako zápalky a zapaľovače , dobre schovať.
 • Opatrnosť je na mieste aj v kuchyni, neodchádzajme ani na skok z domu, keď pod hrncom horí plameň. Nechať bez dozoru by sme nemali najmä horúci olej na sporáku, starý sa ľahko zapáli a nešťastie je na svete.

 

Čo robiť, keď začne horieť

 • Čo najskôr privolajme hasičov na linku číslo 150 alebo 112.
 • Prvoradé je opustiť zadymený priestor, aby sme sa nenadýchali splodín.
 • Ako nie je možné uniknúť napríklad z bytu, ktorý ohrozuje požiar na inom poschodí, izolujme náš priestor od nebezpečného dymu na chodbe utesnením vstupných dverí, pomôže uloženie zrolovaného mokrého uteráka alebo závesu.
 • Presuňme sa do najvzdialenejšej miestnosti od chodby a zatvorme za sebou všetky dvere, postavme sa k otvorenému oknu a dávajme signály okoliu volaním, vyhadzovaním malých predmetov a mávaním plachtou či uterákom.
 • Ak sa do miestnosti už dostal dym, držíme sa pri zemi, pretože dym sa drží vyššie, pomáha aj pokojné dýchanie cez navlhčenú vreckovku.
 • Ak sa dá dostať z bytového domu von, idem po schodoch a držíme sa steny, ktorá v zadymenom prostredí predstavuje oporu. Do výťahu v žiadnom prípade nenastupujeme, môže byť v ňom veľa dymu alebo pre požiar dôjde ku skratu a my zostaneme uväznení na medziposchodí, čo môže byť životu nebezpečná situácia

 

Poznámka:

Samozrejme, že hasiť môžeme aj vodou, ktorá je asi najčastejším prostriedkom na likvidáciu ohňa. Výnimkou je horiaci olej, pretože pri kontakte s vodou sa tento typ oheň rozhorí do plameňa vysokého aj niekoľko metrov. Vtedy je lepšie použiť deku alebo inú veľkoplošnú tkaninu na jeho zadusenie.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.freedigitalphotos.net

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada