09.09.2021 10:38

Ako budovať imunitu dieťaťa

Mamina – Dieťa

 

Prichádza čas chrípok a iných infekčných ochorení, ale aj vyššie riziko prechladnutia, ktoré ohrozuje najmä deti. Rozhodne sila imunitného systému. A tiež rodičia, ktorí ju štýlom života svojim potomkom budujú.

Situácie sa notoricky opakujú. Stačí malá viróza, ktorá sa v škôlke objaví a o pár dní už tretina detí musí zostať pre zdravotné ťažkosti doma. Podobné scenáre sa odohrávajú aj v školskom prostredí. A najskôr sa infikujú všetky deti, ktoré majú slabšiu imunitu. Existujú viaceré odporúčania, ako ju svojej dcére či synovi posilniť.

 

Počnúc materským mliekom

To prvé najpodstatnejšie stíhajú mamy v prvých mesiacoch života dieťaťa. Dojčenie je najlepšie prevencia pred rozvojom alergií, pretože materské mlieko obsahuje látky, ktoré obranyschopnosť organizmu zoceľujú. Aj v ďalších rokoch života dieťaťa treba jeho imunitu cielene posilňovať.

Čo všetko pomáha?

  • Pestrá a kvalitná strava, v ktorej určite nedominujú fastfoody, vyprážané jedlá, polotovary, sladkosti a kolové nápoje, ale skôr zelenina a ovocie.
  • Pre zlepšenie črevnej mikroflóry a činnosti tráviaceho systému konzumácia jogurtov a iných kyslomliečnych výrobkov.
  • Pravidelné zaradenia do potravinovej skladby rybie mäso i strukoviny ako zdroj zinku.
  • Citrusové, ale aj bobuľové ovocie (čučoriedky, maliny) s vysokým obsahom vitamínu C.

  • Dostatok spánku, preto by hlavne staršie deti nemali tráviť čas pri počítači do neskorej noci
  • Pravidelné cvičenie a pohyb na čerstvom vzduchu.
  • Otužovanie striedavou sprchou teplou a studenou vodou, ak je možnosť tak krátkym pobytom v saune párkrát týždenne.
  • Izolovanie dieťaťa od škodlivých látok z fajčenia, vďaka ktorým môže byť napokon náchylnejšie na respiračné ochorenia, preto by dospelý fajčiar nemal nikdy fajčiť doma ani v bezprostrednej blízkosti detí.
  • Správne dávkovaná hygiena, viac škodí primnoho chemických prípravkov a sterilná domácnosť ako menej dokonalé, ale prirodzenejšie prostredie, kde sa prípadne pohybujú aj zvieratká (chata, chalupa, príbuzní na dedine).

 

redakcia Doma a Rada, FOTO:  www.goodfon.ru

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada