03.07.2015 11:43

Ak sme sa spálili

Zdravie a krása – Prvá pomoc

 

Chytanie bronzu môže mať aj menej príjemné dôsledky. Po dni strávenom na slnku, sa doma večer po domácej sprche ukážu výrazne červené miesta na dotyk citlivé a bolestivé. Najčastejšie sa takéto miesta vyskytujú na pleciach, na chrbte, na dekoltáži, na priehlavku chodidiel a na nose i na čele.

 

Práve sme sa prepracovali k slnečnej spálenine, čo je zápalová reakcia povrchových vrstiev kože. Stalo sa to, pretože sme strávili celý deň na slnku, prípadne sme sa počas najhorúcejšej hodinky cez obed zarozprávali na deke s priateľkou a nevnímali pálenie lúčov. Alebo sme sa natreli prípravkom na opaľovanie len po príchode na kúpalisko a zabudli sme to zopakovať najmä po častom sprchovaní alebo plávaní v bazéne, voda totiž slnečné lúče ešte viac priťahuje. Problém je na svete, tak čo s ním? V prvom rade si treba urobiť laickú diagnózu stupňa spálenia kože. Ponúkame pomôcku – charakteristiku spálenín:

 

  • Pri miernom spálení slnkom je koža ružová, trochu začervenená, na dotyk bolestivá a horúca, postihnuté miesto svrbí, no po pár dňoch koža zhnedne, pretože bola vyprovokovaná k tvorbe melanínu.
  • Stredne ťažkú spáleninu prezradí tmavočervené sfarbenie kože, na ktorej sa môžu tvoriť drobné pľuzgieriky, ktoré svrbia. Po krátkom čase zvykne vrchná vrstva kože popraskať a zlúpať sa.
  • Nebezpečná je ťažká spálenina, ktorá má tmavočervenú farbu a typické sú aj výraznejšie pľuzgiere. Človek má navyše zimnicu, bolesti hlavy a môže mať závrate a horúčku.

Profesionálna pomoc i domáce recepty

Pri silných spáleninách alebo v prípade, že svrbenie alebo bolesť spálenej kože sú veľmi intenzívne, treba vyhľadať lekára. V ostatných prípadoch nám pomôžu špeciálne prípravky po opaľovaní s obsahom kyseliny pantotenovej, ktorá podporuje hojenie a obnovu vrchných vrstiev kože. Ale ak nemáme po ruke lekáreň, môžeme siahnuť aj po domácich prostriedkoch.

 

  • Na začiatku je dôležité spálené miesto ochladiť. Výborný je obklad namočený vo vychladnutom čiernom alebo zelenom čaji.
  • Účinný je aj kúsok bavlnenej látky namočený v studenom mlieku alebo tenká vrstva tvarohu, smotany, acidofilného mlieka alebo jogurtu najlepšie z chladničky. Aj kyselina mliečna pôsobí protizápalovo.
  • Na spálené viečka si treba dať plátky uhorky alebo vychladnuté vylúhované vrecká čaju. Nie však ovocného, vhodný je len čierny či zelený.
  • Uhorkovú masku si môžeme dopriať aj na celú tvár, príjemne osvieži a schladí. Spáleniny dokáže upokojiť medová maska.
  • Postihnuté miesta sa dajú úspešne liečiť aj vrstvou telového mlieka, do ktorého nakvapkáme esenciálny olej z levandule, mäty alebo bazy čiernej. A výborný je aj nechtíkový olej a prípravky s aloe vera.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.morguefile.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 08.07.2016

Vložil: Lucia

Titulok: Beta glucan gél

My na dovolenku bez betaglucan gelu ani nejdeme. Je to naša prvá pomoc pri každom spálení, ale aj uštipnutí hmyzom a pod. Beta glucan z hlivy ustricovitej robí zázraky. Fakt odporúčame celá rodina. Nielen dospelí, ale aj naše malé deti.

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada