13.09.2019 11:00

Aj s diabetom na bicykli

Aktuality

 

„Sme diapozitívni, ale dokážeme všetko, keď máme diabetes pod kontrolou!“, odkazujú členovia tímu cyklistov s diagnózou cukrovky, ktorí sa po prvý raz zúčastnia pretekov Okolo Slovenska. Medzinárodné preteky Okolo Slovenska budú tento rok špeciálne. Po prvý raz sa ich zúčastní  profesionálny tím zložený z cyklistov - diabetikov – Team Novo Nordisk.

Aj na Slovensku chcú dokázať, že sú schopní dosahovať rovnako veľké výsledky ako športovci bez diabetu. Ich účasť inšpirovala organizátorov pretekov Okolo Slovenska, aby spolu s pacientskymi organizáciami a lekárskymi spoločnosťami pripravili pre verejnosť podujatie, ktoré by upozornilo na rastúci problém diabetu a prezentovalo pohyb ako jeden z najúčinnejších spôsobov prevencie vzniku a zvládania diabetu. Vyvrcholením podujatia  bude cyklistická jazda verejnosti po oficiálnej trase časovky ulicami Bardejova.

 

Diabetes je pandémiou tretieho tisícročia...

... a  patrí k najväčším hrozbám západnej civilizácie.  Nárast počtu ľudí s diabetom súvisí najmä s epidémiou obezity  a nezdravým životným štýlom. Ak bude trend nárastu pokračovať, v roku 2030 bude žiť na Slovensku viac ako  600 000 ľudí s diabetom, čo znamená, že v priemere u nás  pribudne viac ako 60 nových diabetikov denne.

Diabetes 1. typu sa obyčajne vyskytuje u mladých ľudí a u detí.  Do určitej miery je náchylnosť na vznik diabetu 1. typu zdedená, vznik ochorenia nemôže človek nijako ovplyvniť .  Diabetes 2. typu je však niečo úplne iné –  vyskytuje sa najmä u dospelých ľudí vyššieho veku, stále častejšie sa ale diagnostikuje už aj u mladých ľudí.  Rizikové faktory napomáhajúce vzniku a rozvoju diabetu 2. typu sú spojené s nesprávnym životným štýlom - najmä s obezitou, sedavým spôsobom života, nedostatkom pohybu a nevhodným stravovaní. Životný štýl diabetika  dokáže ovplyvniť priebeh choroby až z 80 percent.

V prevencii cukrovky je jedným z kľúčových faktorov pravidelná fyzická aktivita. Odporúčané športy sú rýchlejšia chôdza, beh, cyklistika, plávanie, tanec, tenis, lyžovanie či turistika. Ideálne je, pokiaľ sa športu venujeme denne. „Za priaznivé minimum sa považuje cvičenie v trvaní aspoň 45-60 minút strednej intenzity každý druhý deň, pri ktorej dochádza k zrýchleniu pulzu (cca 100-140/min podľa veku) a miernemu zadýchaniu,“ vysvetľuje prezident Slovenskej diabetologickej asociácie doc. MUDr. Emil Martinka, PhD.

Šport je však aj terapeutickým prostriedkom pri už diagnostikovanom diabete, obzvlášť druhého typu. Zlepšuje viaceré metabolické funkcie, spaľuje kalórie, prispieva k poklesu telesnej hmotnosti, viscerálneho tuku, upravuje hladinu glykémie, krvných tukov, zvyšuje citlivosť na inzulín, buduje svalstvo, zlepšuje psychickú pohodu a náladu, uvoľňuje stres a napätie, prispieva k lepšej kontrole krvného tlaku, skvalitňuje spánok, redukuje riziko srdcovocievnych príhod či ochorení i odvápňovania kostí a tiež niektorých onkologických ochorení,. „Je dokázaný  vzťah medzi fyzickou aktivitou a úmrtnosťou, keď nedostatok aktivity  a nízka zdatnosť patria k prediktorom chorobnosti a úmrtnosti,“ dodáva  doc. Martinka.

Preteky Okolo Slovenska...

... sa začínajú v Bardejove na Radničnom námestí v stredu 18. septembra  o 9:00 štartom 130 km dlhej etapy. Aktivity pre verejnosť budú prebiehať na Radničnom námestí od 10:00 do 17:00 hod. v edukačnom stánku DIAPOZITÍVCIOV. Návštevníci z radov verejnosti i diabetikov si môžu nechať zmerať  glykémiu a poradiť sa s lekármi. Súčasťou aktivít bude  cyklistická jazda verejnosti a DIAPOZITÍVCOV po originálnej trase časovky ulicami Bardejova v dĺžke 6,7 km plánovaná na 14:00 hod. Zúčastnia sa jej známi lekári, zástupcovia pacientskych organizácií, známe osobnosti a široká verejnosť.

„Medzi diabetikmi je veľa  vrcholových športovcov, dokonca aj olympijských víťazov. Našim cieľom je odkázať tým, čo ešte stále váhajú, že život môže byť aj s diabetom v pohode a že športovanie bude jeho súčasťou,“ hovorí MUDr. Ľubomír Barák, CSc, predseda občianskeho združenia DIADOR, ktoré pomáha diabetikom.

Generálnym partnerom podujatia je spoločnosť Novo Nordisk. Partnermi podujatia sú pacientske organizácie DIADOR, Spišiačik, Zväz diabetikov Slovenska, odborné lekárske spoločnosti Slovenská diabetologická spoločnosť a Slovenská diabetologická asociacia, akciu podporilo mesto Bardejov.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

 

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada