18.12.2018 12:08

Aby Vianoce rýchlo nezvädli

Zelený domov – Pestujeme rastliny

 

Mnohí si v týchto dňoch prinesú domov v črepníku zasadený prýštec najkrajší. Vlastne vianočnú ružu, ktorá sa stala súčasťou sviatočného dekorovania interiéru. Ako symbol i ako príťažlivá rastlinka, ktorá prispeje k výnimočnosti atmosféry.

Aké veľké býva potom sklamanie, keď o pár dní kvet začne opadávať a namiesto rozvíjania do krásy napokon uhynie. Je to dôsledok niekoľkých chýb pri nákupe, ktorých sme sa dopustili.

  • V prvom rade sme sa nechali zlákať nízkou cenou vianočnej ruže, ktorá stala v zástupe desiatok ďalších v supermarkete. Akčná cena je však asi výsledok nákupu veľkého množstva kvetov nižšej kategórie, o ktoré sa nikto špeciálne nestaral.
  • Najskôr nás nikto neupozornil, že vianočná ruža je veľmi citlivá na zimu a pokojne sme ju nezbalenú prenášali v exteriéri, kde už dosť prituhlo. Len si predstavme ten paradox. My dobre živení a otužilí v pérovanej bunde a krehký kvet takmer nahý.
  • Ak po pár dňoch odpadnú spodné listy a udržia sa len tie vyfarbené, alebo celý kvet pomaly uhynie, prechladnúť mohol už počas dlhého pobytu v kamióne, v ktorom nevytvorili podmienky vhodné pre citlivé kvety.

 

Užitočné rady:

  • Vianočnú ružu kupujme radšej v klasických kvetinárstvach alebo v špecializovaných predajniach pre záhradkárov a domácich majstrov, kde im venujú určite väčšiu pozornosť a garantujú i odbornú starostlivosť. Rastliny uložia tak, aby mali dostatok priestoru a navzájom sa neobmedzovali, lebo sa ľahko lámu. A musia mať aj dosť denného svetla.
  • Pri transporte z obchodu zabaľme rastlinu do niekoľkých vrstiev papiera, ktoré ju pred chladom ochránia a po príchode domov papier odstráňme až po hodinovom aklimatizovaní.
  • Črepník s vianočnou ružou nesmieme nikdy klásť na parapetu okna jednak kvôli prievanu a priamemu slnku, ale najmä kvôli sálajúcemu teplu z radiátora.
  • Prýštec polievajme iba 2-krát týždenne, aby korienky nezačali hniť.
  • Po Vianociach treba vianočnú ružu zrezať na výšku asi 15 cm a mesiac ju nechať postavenú na svetlom mieste bez polievania. Keď sa jej začneme vo februári opäť venovať a pravidelne ju zalievať, začne znovu rásť.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada