24.03.2023 16:52

Aby kuchynské nože zostali ostré

Varenie – Rady z kuchyne

 

Potrebujeme ich pri varení a krájaní chleba či zeleniny denne. Súprava nožov nechýba asi v žiadnej kuchyni. Zvyčajne si dáme záležať pri kúpe, no pri zaobchádzaním s týmito pracovnými pomôckami sme už menej obozretní. Čo robiť, aby nám rýchlo neotupeli?

  • V prvom rade nepatria do zásuvky v linke, pretože kontaktom a narážaním o naberačky, vidlice a iné nože môže čepeľ noža stratiť svoju ostrosť.
  • Najlepšie je nože ukladať do dreveného stojanu s otvormi alebo na magnetickú lištu.
  • Opatrní by sme mali byť aj pri ich čistení. Neklaďme ich nikdy do dresu plného riadov a hrncov, ľahko otupia. Z toho istého dôvodu radšej nože umývajme ručne s hladkou stranou hubky a trochou saponátu a nikdy nie drôtenkou alebo drsnou stranou hubky. A keď ich už chceme dať do umývačky riadu, tak ich ukladajme veľmi uvážlivo. V žiadnom prípade sem však nepatria nože s drevenou rúčkou.
  • Nikdy nekrájajme potraviny v hrnci, na tanieri alebo na sklenenej doske, sú to všetko na kontakt tvrdé materiály, lepšia je drevená alebo plastová doska. Pri krájaní mäsa je pre ostrosť čepele nebezpečná aj kosť. 
  • Problémom môžu byť aj príliš horúce potraviny a používanie jedného noža na čistenie a krájanie všetkých druhov požívatín. Treba si určiť, ktorým budeme krájať chlieb, ktorým mäso a ktorým zase zeleninu či syr.
  • Napriek snahe udržať ich v kondícii čo najdlhšie, zákon fyziky nepustí a po čase už čepeľ nebude tak ostrá. Ak sa nám nebude dať krájať mäso či paradajky tak ľahko, treba nože nabrúsiť. Môžeme to skúsiť najprv s ocieľkou, na tú však treba cvik, alebo nôž jemne prebrúsiť brúskou či špeciálnym brúsnym papierom. Efekt po nabrúsení mechanickou brusičkou so systémom otáčavých koliesok je krátkodobý. Kvalitnejšie sú elektrické brúsky s diamantovým kotúčikom. Ak sa chceme podobných problémov zbaviť, môžeme sa obrátiť na profesionálov alebo si kúpiť keramické nože, ktoré aj bez brúsenia zostanú dlho ostré.

 

redakcia Doma a Rada, FOTO: www.pixabay.com

—————

Späť


Diskusia k článku

Dátum: 02.05.2019

Vložil: Lea

Titulok: kvalitne ostrenie

aby moje noze boli ostre ale ozaj ostre aspon spol roka tak ich nechavam ostrit sluzbou ostraposta lebo je dostupna po celom slovensku a noze su v perfektnom stave a hlavne je to bez stresu a osobnej namahy

Odpovedať

—————

Dátum: 05.10.2021

Vložil: miska

Titulok: ako

Čím si nože ostríte doma ? Teda čím sa dajú naostriť aj doma bez zbytočného bordelu a zničenia čepele ? Vďaka moc

Odpovedať

—————

Pridať nový príspevok


Kontakt

magazín Doma a Rada